Ha jól körülnézünk, észrevesszük, hogy a piacon rengeteg eltérő méretű és formájú borospohár elérhető.
Azonban, ha profin szeretnénk kóstolni, tudnunk kell, melyik borhoz milyen borospohár dukál, ugyanis a megfelelő pohár kiválasztásával a borok legszebb aromáit is előtérbe tudjuk hozni! Azt, hogy milyen poharat választunk, nagyban meghatározza az is, hogy milyen szőlőfajtából készült a bor, reduktív vagy oxidatív eljárással készítették, friss vagy idősebb tételről van szó.
Ismerjük meg közösen a stílusonként ajánlott borospohár fajtákat:
Vörösboros poharak:
Talán nem mondok újdonságot azzal, hogy a vörösborokat nagyobb méretű pohárban ajánlott kínálni, hiszen ezzel tudjuk elérni, hogy minél nagyobb felületen találkozzanak a levegővel, ami az aromák és az ízek kibontakozását elősegíti.
Univerzális vörösboros pohár:
Ez a leguniverzálisabb pohárforma, hiszen nagyjából bármilyen borral kiválóan működik együtt. Legyen az merlot, syrah vagy egy kis tempranillo ez a pohár jó választás lesz, hiszen jól passzol a fűszeresebb, közepes testű borokhoz. Azonban minél testesebb a borunk, annál nagyobb űrtartalmú poharat válasszunk.
Burgundi pohár:
Más néven az aromagyűjtő pohár. Tökéletes választás a közepes testű, gyümölcshangsúlyos vörösborokhoz, akár egy csodaszép pinot noir, vagy kadarka fogyasztásakor, de nyugodtan válasszuk egy érleltebb, koncentráltabb fehérbor ( furmint, hárslevelű, juhfark, chardonnay) esetében is.
Különlegességei közé tartozik, hogy a hordós érlelésből származó zavaró hordóaromákat is kellemesebbé tehetjük vele.Ezt a poharat viszont sosem használjuk üde, vékonytestű fehérborok, vagy pezsgők esetében!
Bordói pohár
Oversized borospohár, amiből testesebb, koncentráltabb, tanninhangsúlyos borokat érdemes fogyasztani. Speciálisan lett kialakítva a bordói típusokhoz, így cabernet sauvignon-t, cabernet franc-t, merlot fogyasszunk belőle.
Fehérboros pohár
Tökéletes választás, ha egy üde, reduktív, savhangsúlyos, aromákban gazdag illatos fajtát kóstolunk. Legyen szó irsai olivérről, cserszegi fűszeresről, muskotályos fajtákról vagy sauvignon blanc-ról. A pohár kialakításának köszönhetően az illatok felemelkednek és összegyűlnek a pohár felső részében, előtérbe helyezve a citrusos, virágos, gyümölcsös aromákat.
Pezsgős pohár:
A pezsgők legjobb felszolgálási módja a keskeny, hosszúkás pezsgős flőte pohár.
A pohár alakja elősegíti a gyöngyözés kifejlődését, így nagyobb tömegű boron hatol át mielőtt a pezsgő felszínen előtörne. Előnye, hogy kis mennyiség tölthető bele, így elkerülhetjük a pezsgőnk felmelegedését.
Édesboros pohár:
Az édesborokat nem szabad kicsi pohárból kóstolni, így legalább 0,5 l űrtartalmú poharat válasszunk, hiszen így elég levegőt tudunk biztosítani, ahhoz, hogy előtörjenek az édesborok igazi aromajegyei.
Milyen egy szakszerű kóstolópohár?
A nemzetközi szabványban rögzített, kehely alakú, kb. 2 deciliter űrtartalmú, 160 mm magas, vékonyfalú edény (minimális hő-kapacitással).
Természetesen csepp, mosószermaradék és szagmentes!