Csak egy pohár bort innál, de nem akarod, hogy kárba vesszen a maradék? Velünk ez elég gyakran előfordul, szóval utánajártunk, mit is tehetnénk ilyenkor. Ha a fenti kérdésre neked is igen a válaszod, ismerj meg egy nagyszerű megoldást.
Többször írtunk már arról, hogy előfordulhat (NÉHA), hogy nem fogy el a teljes palack. Ilyenkor le tudod fagyasztani a megmaradt bort, vagy esetleg tovább tárolhatod, persze csak bizonyos ideig. Van viszont egy olyan megoldás, ami végre teljes szabadságot enged: ugyanis segítségével (szinte) bármeddig tárolhatod a hűtőben a már kibontott palackokat.
Kinek jó ez?
- Minden borimádónak. Mostantól bűntudat nélkül kibonthatod a palackot, amiből csak egy pohárral innál, és bármikor kortyolhatsz a megmaradt borból is, hiszen az nem romlik meg. Hangulatodtól függően akár több palack borodat is kinyithatod; vendégeidet is többféle borral kínálhatod. (Plusz nincs kísértés, hogy meg kellene innod az egész üveggel!)
- Minden szakmabelinek. Hiszen így a legdrágább borokat is poharazhatod; a már bontott palackokban lévő bor is friss és élvezetes marad, a minőség folyamatosan fenntartható lesz. (Nincs kidobott bor, se csalódott vendég.)
</p
Csak egy speckó eszköz kell hozzá. Ami ráadásul
- apró, még a táskádban is elfér
- nem is drága
- jó sok alkalomra elég (egyetlen doboz Winesave például 150 palack visszazárását is garantálja)
- plusz bármilyen típusú borral használhatod, legyen az fehér, rozé, vörös vagy pezsgő!
Szóval míg a vákuum "szívás", addig az argon gáz annál nagyobb király.
Az eszköz működési elvének lényege ugyanis, hogy nyomás alatt tárolt, élelmiszer minőségű (íztelen, szagtalan, közömbös és egyébként a levegőben is jelen lévő) argon gázt fecskendez a kibontott borosüvegbe.
Az argon gáz nehezebb a levegőnél, ezért a palackba fújva egyből a bor felszínére kerül, és kiszorítja az abban lévő levegőt. Ezáltal pedig megvédi azt.
Hogyan működik?
Azt ugye tudjuk, hogy az oxigénnel való érintkezés a bor gyors romlásához vezet, amit kellemetlen ecetszag jelez majd. (A 10 fő borhibáról egyébként már ITT írtunk.) És mivel az argon gáz kiszorítja a palackban lévő oxigént, az már nem fog tudni kárt tenni a borodban, tehát könnyedén megőrizheted a megmaradt bor minőségét anélkül, hogy befolyásolnád annak ízét, vagy jellegét.
Ha pedig a már argon gázzal feltöltött palack tartalmából innál egy pohárral, nincs más dolgod, mint kitölteni a borod, és hagyni, hogy a palackban lévő argon gáz természetesen módon visszakerüljön a levegőbe.
Az USA-ban és Ausztráliában is nagyon rá vannak izgulva erre a lezáró/tartósító megoldásra, tulajdonképpen már mindenki használja. Most pedig végre hozzánk is eljutott, úgyhogy rendeltünk is belőle egyet magunknak! Egyelőre csak hordóban érlelt fehérboron próbáltunk ki, de büszkén jelentjük, hogy működik: a bor két hét után is ugyanolyan friss volt, mint közvetlenül felbontás után. Jessz!
Ha maradtak kérdéseid, itt mind megválaszolják!