A syrah elnevezésű szőlőfajta - más nevén shiraz - származási helyét tekintve dél-kelet-franciaországi. Eredetét ugyan legendák kötik a Közel-Kelethez (egy Shiraz nevezetű iráni település nevével etimologikus kapcsolatba hozva), tudományos érveken alapuló kutatások bebizonyították, hogy mégis a francia területek büszkélkedtek először az általunk is tárgyalt szőlőfajtával. A szőlő végterméke a gyümölcs nevével megegyező syrah bor.
címlapkép: www.winefolly.com
szerző: Szécsi Anita
Egy sokak által kedvelt bortípusról beszélhetünk, amely kellemes és fűszeres karakterének köszönhetően igen nagy sikernek örvend manapság Magyarországon is. A bogyós gyümölcs hazánk éghajlatviszonyai között is otthonosan viselkedik. Ez jellemzően igaz az olyan hűvösebb vidékekre is, mint Somló, Sopron és Mór.
Nem véletlen hát, hogy amikor besétálunk egy borszaküzletbe vagy egy webshop kínálatában barangolunk, gyakran találkozunk hazai borászatok syrah boraival. Az itthoni borkóstolókon kínált tételek sorában lassan elengedhetetlen a syrah jelenléte.
Az országunk két jellegzetes vörösboros vidékén -- Szekszárdon és Villányban – pedig igazán karakteres, fűszeres és magas alkoholtartalmú syrah tételek készülnek, amelyek leginkább a kirobbanó gyümölcsösségükkel hívják fel magukra a borkedvelők figyelmét.
A syrah borok főbb jellemvonásait az éghajlati tényezők befolyásolják:
hűvös éghajlaton olívabogyós és vörös szilvás karaktere,
míg meleg éghajlaton áfonyás, fekete szedres jellege bontakozik ki
Ennek alapján két halmazba sorolhatjuk az általunk megkóstolható syrah tételeket:
- az európai, vagy óvilági stílust a közepesen sötét szín és koncentrált íz írja le leginkább - ezért gyakran kevésbé kirívó fajtákkal házasítják, a tannin és alkohol szint kiegyensúlyozása céljából
- az újvilági (ausztrál, dél-afrikai, amerikai) stílus esetében a meleg klíma a borok színét sokkal sötétebbé varázsolja és gyümölcsbomba jelleget kölcsönöz az italnak. Egy ilyen bort magas alkohol szint és markáns tanninok uralnak. Ezen kategória borait bátran fogyasszuk „fiatalabb korukban”, hiszen selymességük és gyümölcsösségük nem feltétlenül kíván több évnyi palackos érlelést.
A fentiek ismeretében tehát milyen syrah borok közül válogathatunk, ha kipróbálnánk egyet?
- Dél-Franciaország: Rhône vidék északi rész (Hermitage, Côte Rôtie ), déli rész (Châteauneuf-du-Pape and Côtes du Rhône), Provence és Languedoc-Roussillon
- Ausztrália
- Spanyolország
- Argentína
- Dél-Afrika melegebb részei, mint például Paarl és Franscheok
- Egyesült Államok: Kalifornia (Sonoma, Mendocino, Napa, Santa Barbara), Washington állam
- Magyarország
- Szerbia (Vajdaság)
Milyen aromákra kell számítanunk, ha egy syrah bort bontunk fel?
- piros bogyós gyümölcs: vörös szilva, vörös cseresznye
- fekete bogyós gyümölcs: fekete ribizli, kései meggy, fekete málna, szilvamártás, áfonya, földi szeder, vad szeder, szederdzsem, fekete olivabogyó
- fűszeres: fekete bors, zöld bors,
- szárított gyümölcs: szárított tőzegáfonya, szilva
- föld/ egyéb: bőr, kátrány, füst, égett gumi, aszfalt, grafit, dohánylevél
- másodlagos: tejszín, fekete kardamon
- tölgy: kámfor, eszpresszó, tejcsokoládé, vaníliarúd, borsmenta, szegfűszeg
- gyógynövényes/ virágos: zsálya, levendula, eukaliptusz, csillagánizs, medvecukor
Ételpárosítások, az alap hozzávalók alapján:
marha, bárány, borjú, szarvas, sertés, kemény sajtok
Ételpárosítások, az összekötő (fűszer) hozzávalókkal:
- fokhagyma, hagyma, gomba, dió, pekándió, rozmaring, kakukkfű, babér, zsálya, paradicsom, padlizsán, édeskömény
- szeder, ribizli, aszalt szilva
- fekete bors, csípős fűszerek
Tetszett a bejegyzés és érdekel a borok világa? Olvasd el a Winelovers blog többi írását is, vagy csatlakozz borrajongó közösségünk.