A kulturált borfogyasztás lényege, hogy nem az alkoholtartalom illetve az alkohol kábító hatása miatt isszuk, hanem a bor élvezeti értékei miatt: tudatosan, felelősen. Fontos feladatunknak tekintjük mi is a borfogyasztási szokásainak magasabb szintre emelését, úgyhogy nem árt, ha tisztába tesszük, hogy mennyi alkohol is van a borokban, és miért.
A minőségi borfogyasztás jóval túlmutat a mámoros hétvégi bulikon; kiváló katalizátora lehet ugyanis a társas kapcsolatoknak is. Gondold csak el, a "Neked is ízlik ez a bor?" remek első kérdés lehet, ha egy kóstolón vagy borbárban végre megszólítanád azt a falat támasztó, szimpatikus csajt/srácot. Elkezdtek beszélgetni – a borról, együtt elemezgetitek azt, így pedig a bor szerepe végre jóval túlmutathat azon, hogy egy kólával felöntve szürcsöld.
De mit is jelent az alkohol?
A borban lévő alkohol a cukornak az élesztő segítségével lezajló átalakulásából származik. Az alkohol 13 térfogatszázalék (v/v%) felett már egyfajta kerekség érzetét kelti a szájban – vagy fokozza azt, és egyben ellensúlyozza a savas ízhatást.
A bor alkoholtartalma több tényezőtől is függ: például a must cukortartalmától, az erjedéshez használt élesztőfajtától, vagy az erjedés sebességétől illetve hőmérsékletétől.
Ahogy korábbi, savakról szóló cikkünkben írtuk, ahhoz, hogy a borkóstolás pozitív élmény legyen, a bor alábbi elemeinek egyensúlyban kell lennie:
Érték és mérték
Borok esetén a 11% alatti érték számít gyenge alkoholtartalomnak, 12-13% között tekinthető átlagosnak – elsősorban fehérborokra vonatkozóan, vörösboroknál ez az érték magasabb. 14% felett pedig már magas alkoholtartalomról beszélünk.
Talán meglepő, de a borban érezhető édesség mértékét nem mindig a bor maradékcukor tartalma határozza meg, hanem a cukor, az alkohol és az extrakt anyagokból származó édesség együtt. Így együtt képezik a savak ellenpólusát, amit végül, jó esetben kerekségnek nevezhetünk. (A kortyban érezhető ízharmónia pedig az alábbi 3 tényező egyensúlyi viszonyain túlmutató érzékszervi tulajdonság adja: sav-édesség-tannin.)
Íme a Wine in Moderation ajánlása az alacsony kockázattal járó, mértékletes alkoholfogyasztásra:
Hölgyek esetében napi max. 2 egység, férfiak esetében pedig napi max. 3 egység.
Ahol 1 egység 10 g tiszta alkoholt jelent, azaz
- 100 ml 13%-os bort, vagy
- 100 ml 12%-os pezsgőt, vagy
- 60 ml 20%-os erősített bort
Tipp: sose feledkezz meg a megfelelő mennyiségű szénsavmentes ásványvíz fogyasztásáról!
Pár konkrét példa
- 5-6.5% Moscato d’Asti
- 10.5-12% a legtöbb aszú, könnyű reduktív / illatos fehérbor és újvilági rizling
- 12.5-13% a legtöbb Beaujolais
- 13%-14% a legtöbb bordeaux-i bor
- 13.5%-15% malbec
- 13-14.5%% a legtöbb (főként hordós) chardonnay
- 13.5-14.5% a legtöbb cabernet sauvignon, sangiovese és rhone-völgyi syrah
- 14-15% a legtöbb újvilági shiraz
- 14.5% Sauternes
- 14-15.5% a legtöbb zinfandel, primitivo és grenache
- 15% természetes édes muscat desszertborok
- 17-21% portói, madeira, sherry és más erősített desszertborok