A magyar borvidékek legnépszerűbb vörösborszőlője, ami roppant sokoldalú, ráadásul gasztroborként is verhetetlen. Nagyon fontos fajtának tartjuk, úgyhogy meg is versenyeztettük: íme a 2018-as eredmények.
Mit kell tudni a kékfrankosról?
A kékfrankos hazánk legnépszerűbb és legelterjedtebb kékszőlője: országszerte közel 8000 hektáron termesztik, ami kb. 12-13%-át teszi a hazai szőlőskerteknek. A strapabíró fajtából készült borok (jó esetben) gyümölcsösek, fűszeresek és savhangsúlyosak, miközben komoly érlelési potenciállal bírhatnak, és az egri, illetve szekszárdi bikavér alapját is adják. Gasztrobornak pedig keresve sem találunk jobbat. (A Vinoport például össze is szedte, hogy milyen sokféle étel illik hozzá.)
A szuperszőlő sokoldalúságának köszönhetően hirdettük meg idén is a Winelovers Kékfrankos Tesztet, ami hagyományos megelőzi a Kékfrankos Április Nagykóstolót. Kékfrankos fajtaborokat és kékfrankos alapú házasításokat vártunk a 2018-as Bortesztre, amiket az öt tagból álló független szakmai zsűri értékelt. Közel 60 bor közül, vakon kóstolva, egységes és objektív szempontok szerint választották ki a legjobbakat a 100 pontos, pozitív bírálati lap alapján bírálva.
Zsűritagok voltak (balról jobbra):
- Bálint László nemzetközi borakadémikus (DipWSET), a FurmintUSA alapítója, a Borkollégium oktatója
- Domián Emese nemzetközi borakadémikus (DipWSET), a Gerbeaud Kft. gazdasági igazgatója
- Krasznai Zsófia nemzetközi borakadémikus (DipWSET), a MoVIN Wine Consulting Agency alapítója, a Borkollégium oktatója
- Vancsik Ivett nemzetközi borakadémikus (DipWSET), a Vinoport.hu főszerkesztője
- Kielmayer Kristian nemzetközi borakadémikus (DipWSET), borszakértő, a Borkollégium oktatója
Fotó: Jáni Annamária
Top 10 kékfrankos
1. Etyeki Kúria, Kékfrankos 2015
2. Günzer Zoltán, Kékfrankos Prémium 2012
3. Csányi Pincészet, Teleki Selection Villányi Kékfrankos 2015
4. Ostorosbor Pincészet, Soltész Egri Kékfrankos 2015
4. Tűzkő Birtok, 7frankos 2013
6. Garger Imre, Kékfrankos Válogatás 2015
7. Konyári Pincészet, Jánoshegyi Kékfrankos 2015
8. Iváncsics Zoltán, Soproni Kékfrankos 2015
8. Dula Szőlőbirtok, Egri Gőzmalmos Kékfrankos 2009
10. Csányi Pincészet, Chateau Teleki Villányi Kékfrankos 2015
10. Taschner Bor- és Pezsgőház, Soproni Kékfrankos Weidengrund 2008
Fotó: Jáni Annamária
Top 3 kékfrankos alapú házasítás
1. Tüske Pince, Szekszárdi Bikavér 2016
2. Ostorosbor Pincészet, Soltész Egri Bikavér 2015
3. Takler Borbirtok, Bikavér 2015
Bálint László, nemzetközi borakadémikus (DipWSET), a FurmintUSA alapítója, a Borkollégium oktatója így vélekedett a mezőnyről:
"Erősen kettéoszlott. Megdöbbenve tapasztaltam, hogy a kóstolt borok egy része borhibás volt. Magas brett és illótartalom mellett néhol palackos utóerjedés nyomait éreztem. A "naposabb" oldalon viszont remek stílusú kékfrankosok álltak, feszes szerkezettel és helyenként bársonyos, selymes, integrálódott tanninnal. No ez utóbbiakból kellene lényegesen több!"
Ha te is kékfrankos-kedvelő vagy, akkor ott a helyed az év legnagyobb kékfrankos kóstolóján, ahol 50 borászat 100-nál is több kékfrankosát (beleértve a házasításokat és rozékat is) kóstolhatod meg.
Kékfrankos Április // 04.21. // Danubius Hotel Gellért
"A kékfrankos az egyik legfontosabb fajtánk, a világ kékfrankosainak több mint 50%-a Magyarországon található. Nem csak a gyümölcsösségével, fűszerességével hódíthat, hanem az adott terület jellegzetességeit is nagyon jól be tudja mutatni; most már az utóbbira kell nagyobb hangsúlyt fektetni" – mondta Kielmayer Kristian, nemzetközi borakadémikus (DipWSET), borszakértő, a Borkollégium oktatója.
Tetszett a bejegyzés és érdekel a borok világa? Olvasd el a Winelovers blog többi írását is, vagy csatlakozz borrajongó közösségünkhöz!