Apró buborékok, elegáns gyöngyözés, stabil, krémes habzás: ilyeneket is hallani, ha egy szakértő társaságában kóstolunk pezsgőt. De hogy igazából melyik mit jelent, és egyáltalán milyen az, amikor igazán "szép a pezsgő habzása", most végre kiderül.
Korábban már átvettük, hogy hogyan is keletkezik a tradicionálisan érlelt pezsgőben a buborék. De hogy milyen is az a buborék, és hogy milyen a jó buborék, az már egy másik kérdés.
Didier Depond, a Champagne Salon and Delamotte igazgatója elárulta, az elegáns és folyamatos gyöngyözés (ami a minőségi champagne egyértelmű jele) elengedhetetlen kelléke, hogy a palackban történő második erjedés pontosan 9 Celsius fokon menjen végbe.
Sem a magasabb, sem az alacsonyabb hőmérséklet nem vezet jóra, mert vagy túl kövér buborékokat, vagy semmilyen habzást sem eredményez. Úgyhogy a 9 fokos hőmérséklet kulcsfontosságú. A másodlagos erjesztésre általában március-április környékén kerül sor a pezsgőpincészeteknél, ám mivel mostanában ilyenkor is már egyre melegebb van, még nagyobb figyelmet is kell fordítani a 9 fok betartására.
Egy ilyen "kisebb" pezsgőház esetében ez nem is jelent gondot, ám egy nagyobb ház esetében (például mint a Taittinger) már nagyobb kihívást és erőfeszítést jelent az állandó hőmérséklet fenntartása.
A Taittingernél is szigorúan 9 fok van a pincében, minden egyes nap
Számít a pohár is?
A válasz egyértelmű igen. Na nem arra gondolok, hogy a klasszikus flőte formát, vagy valami egészen mást választasz pezsgőspohárnak, hanem arra, hogy hogyan és mivel mosod el a poharakat. A pohár falára száradt mosószer, vagy éppen a rúzsodban található olaj azonnal megöli a habzást, úgyhogy a tökéletes pezsgő-élmény érdekében praktikusabb ilyenkor elhagyni a mosószert, és a rúzst is.
>>> Itt egyébként azt is elolvashatod, hogy mitől lesz csillogóan tiszta a borospohár!