Tanulmányok (és tapasztalatok) bizonyítják, hogy az erős napsugárzás kárt tesz a borban, pláne, ha áttetsző az üveg. És mivel áttetszőbe a fehérborok, rozék vagy pezsgők kerülhetnek, figyelni kell arra, hogy hol tárolták, mielőtt megvetted, és hogy te hol fogod tárolni, miután megvetted.
Egy frissen felbontott borosüvegbe szagolva könnyen kiszúrhatjuk a borhibát (ezekről korábban ITT írtunk). Ha mondjuk nedves gyapjút, esetleg fokhagyma-, főtt káposzta vagy lefolyószagot érzel, akkor lehet, hogy dimetil-szulfiddal (DMS) van dolgod.
Ez a borhiba már akkor kialakul, ha 60 másodpercig napfény vagy mesterséges fény közvetlen közelébe kerül a palack. Otthon ugyebár nem az ablakban tartod a bort, (borszak)üzletek borainál viszont sajnos előfordulhat ilyen jelenség, ami a már lepalackozott, kereskedelmi forgalomban lévő tételeknél, és azon belül is leginkább a pezsgőknél észlelhető.
Zöld, barna és színtelen üvegek
Tehát nem csak a levegő, hanem a fény sem tesz jót a bornak, és komolyan számolni kell annak minőségkárosító hatásával. A különböző színű palackokra viszont különböző mértékben hat a fény. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy függ a palack belsejébe jutó fény hullámhossza attól, hogy előtte fehér, zöld vagy barna üvegen ment keresztül (mivel minden színezett üveg csak a saját színének megfelelő hullámhosszú fényt engedi át).
Több tanulmány is kimutatta, hogy a barna üvegekben a leglassabb a minőségromlás, szintén nagyon lassú a zöld üvegekben, a színtelenekben viszont igencsak intenzív.
Szerencsére itt üresek az üvegek. Fotó: dma-upd.org
Te pedig 3 módon is elkerülheted a bajt:
- ne vásárolj olyan palackot, amit közvetlenül ért mesterséges vagy természetes fény
- válassz már alapból zöld vagy barna színű palackokat
- ha mégis áttetsző az üveg, válassz lehetőleg olyat, aminek van valamilyen külső (pezsgőknél arany) csomagolása