Gyakran hallhatsz mostanában olyan szófordulatokat, mint hogy a terroir felülírja a szőlőt vagy a borban tükröződik a terroir jellege, netán a terroir-jegyeken felül megjelenik a borász egyénisége is. Ám nem kell egyből szótárt nyiss és még a terroristáktól sem kell megijedned. Már mondjuk is, mit jelent a terroir szó!
Tény: minél többet jársz borkóstolókra, vagy olvasol boros tartalmakat, annál több szó kerül majd be a sznobszótáradba. Hogy a borértő barátaid beszélgetését is megértsd, most az egyik leggyakrabban használt francia kifejezést vesszük górcső alá; ez pedig a terroir.
A szó eredeti jelentése: föld, talaj, vagy inkább terület, hiszen a talajnál azért tágabb környezetet jelent; a szőlőnövényt befolyásoló természeti tényezők összességét, úgymint talaj, éghajlat, vízelvezetés, kitettség (milyen magasságú és szögű lejtőn vannak a szőlőtőkék), illetve a helyi borkészítési kultúra.
A borászati szaknyelvben persze még ennél is átfogóbb a jelentése: a termőhelynek a termesztést meghatározó valamennyi sajátossága, és azok egyedi, együttes kölcsönhatása. Azaz a szőlőtermesztéshez és bortermeléshez kötődő eredetmegjelölési egységet jelenti, amely a termőhely ökológiai adottságain (talaj, éghajlat, domborzat, stb.) és fajtaösszetételén kívül a szőlőtermesztési és bortermelési hagyományokat, eljárásokat is magába foglalja. A terroirhívők szerint a termőhely adottságai teszik egyedivé és megismételhetetlenné a bort. A bornak úgymond a szőlőben kell elkészülnie, a pincében már tilos bármit hozzáadni, korrigálni, sminkelni.
Hogy könnyebb legyen megjegyezni, a marketingből átvett 4P-hez hasonlóan a terroirt a 4T-vel is jellemezhetjük:
- társadalom,
- történelem (borvidéki kultúra és hagyományok),
- természet (klíma és a szőlőfajta, klón, alany típusa és kora)
- és végül talaj (annak típusa, mélysége, színe, fizikai és talán kémiai összetettsége).
Ezek mind-mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy végül milyen bor kerül a poharunkba.
Tehát egészen más a Napa-völgy terroirja, mint Bordeuax-é, vagy éppen Tokajé, és ez így van rendjén. Hiszen hiába terem például chardonnay a világ minden táján, Meursault akkor is csak egy van. A terroir adja meg a lehetőségét, hogy valami mást és egyedit mutassanak a borászok a világnak.