Vajon egészséges a borfogyasztás? Milyen előnyökkel bír, ha naponta egy pohárral elfogyasztunk?
A szőlőtermesztés megjelenését követően az emberek felismerték a bor élvezeti értéke mellett terápiás hatását is. Hippokratész sebkezelésre használta, előírta fájdalomcsillapításra, valamint szív- és érrendszeri betegségek gyógyítására.
A középkorban már népitalnak számított, a XIX. századra baktériumellenes hatását tudományosan bizonyították. Napjaink álláspontja alapján a bor mértékletes fogyasztása kedvezően hat az idegrendszerre, immunrendszerre, és a szív- és érrendszerre is.
Az elmúlt évtizedekben rengeteg kutatást folytattak az egészséges borfogyasztással kapcsolatban. Szeretném kiemelni az egyik legfontosabbat, amely nem más, mint a francia paradoxon.
A legtöbb fejlett országban, amelyet telített zsírsavakban, koleszterinben gazdag étrend jellemez magas a szív és érrendszeri halálozás aránya. Ezek közül Franciaország a kivétel, amelynek okát sokáig nem tudták megfejteni, hiszen itt jóval alacsonyabb a kardiovaszkuláris eredetű halálozási arány, mint más országokban.
Számos kutatás próbált fényt deríteni az eltérések okára, és egyetlen feltételezés bizonyult helyesnek, mégpedig a franciák rendszeres, mégis mérsékelt vörösbor fogyasztása.
A Dán Járványügyi Központ vizsgálata rámutatott arra, hogy azok az emberek, akik mérsékelten, de rendszeresen fogyasztanak vörösbort 50%-kal kisebb valószínűséggel kapnak szívinfarktust vagy agyvérzést. A vörösbor antioxidáns hatásának köszönhetően megakadályozza az LDL-koleszterin oxidációját, ezzel az érelmeszesedéshez vezető anyagcseretermékek lerakódását az ereinkben, gátolja az eikozanoid szintézist és a trombocita aggregációt. Számos jótékony hatású vegyület található benne (rezveratrol, antociánok, galluszsavak), amely betegségek megelőzésében hatékonynak bizonyultak és csökkentik a vérnyomást.
Összefoglalva a vörösbor néhány jótékony hatása:
- értágító
- csökkenti a szívinfarktus előfordulási esélyét
- antioxidáns és szabadgyökfogó
- késlelteti az öregedési folyamatokat
- csökkenti a vérnyomást
- serkenti a zsíranyagcserét
- elpusztítja a leukémiás sejtek 77%-át