Szeretjük a pezsgőt. Már csak beszélni is kellemes róla – pláne, ha a champagne kerül szóba. De hallottunk már proseccóról meg gyöngyözőborról is: most akkor hogy is van ez? Nyugalom, átvesszük A-tól Z-ig.
A magyar nyelvben a pezsgő szót használjuk eltérő módszerekkel előállított buborékos italokra is. Ez viszont elég csalóka, mert onnantól nevezhetsz valamit a magyar nyelvben pezsgőnek, hogy a buborékok természetes úton jönnek létre a borban. Ma már a klasszikus pezsgő francia otthonától távol, a világ számtalan pontján vágták fejszéjüket magas minőségű pezsgők készítésébe a borászatok. Lássuk, hogyan tudjuk csoportosítani a buborékos italokat.
Eljárás szerint
Méthode traditionelle = palackban érlelt
A pezsgőkészítés etalonjának számító módszer ma már a világ szinte minden pontján jelen van, egyre komolyabb minőségben. A kereslet magasabb, mint valaha, ám Champagne szigorú szabályai miatt a francia borvidék alig tud lépést tartani a folyamatosan növekvő érdeklődéssel.
Méthode transvasée = kombinált (palackos és tartályos)
Ennek az eljárásnak a lényege, hogy szintén (egyébként magnum, azaz 1,5-ös) palackokban erjed és érlelődik bor, majd miután egy nyomásálló tartályban eltávolítják a seprőt, már normál, 0,75-ös palackokban érlelődik tovább.
Méthode charmat = tankpezsgő
Mint ahogyan a nevéből is sejthető, az így készült pezsgő hatalmas tartályokban erjed. A boltok polcain ugye ezek a legolcsóbbak, kóstolva pedig a legkevésbé élesztősek; sokkal inkább a gyümölcsösségről, mint a komplexitásról szólnak.
Terület szerint
Champagne
Megint az etalonnal kezdjük, hiszen maga a fogalom erről a borvidékről származik, itt érlelték ugyanis palackban az első pezsgőket. Champagne-ban túlnyomóan pinot noir, pinot meunier és chardonnay szőlőfajták használhatók fel.
Cava
A cava története sem rövid, egészen 1872-ig nyúlik vissza. Ezeket a spanyol csodákat szintén palackban érlelik, és elsősorban a helyi xarel-lo, macabeo és parellada szőlőfajták borából erjesztik.
Franciacorta
Fiatalabb, ám egyre súlyosabb történet. Chardonnay és pinot bianco szőlőkből készülhet, amelyeket csakis kézzel szüretelhetnek. A szó az olasz borvidéket és a metódust is jelöli.
Érdemes észben tartani a következő hagyományosan érlelt stílusokat is (a teljesség igénye nélkül):
- Crémant - a Champagne-on kívüli Franciaországból (Burgundia, Bordeaux, Elzász, Limoux, Loire)
- British Fizz - az angol elegancia
- Cap classique - a dél-afrikai kuriózum
- Sekt - a német tökéletesség
Mindezek mellett a gyöngyözőborok sikere is töretlen. Ráadásul könnyebben beszerezhető, és jobban kíméli a pénztárcát is. Az ilyen típusú tételek esetén a nyomás a palackban jóval alacsonyabb, és a szénsav sem feltétlenül természetes módon keletkezik. Ennek ellenére azért sosem esik rosszul egy kora nyári estén.
Végül ejtsünk néhány szót az édességről is!
Általános trend, hogy egyre szárazabb borokat kedvelünk – nincs ez másképp a pezsgők terén sem. A néhány évtizeddel ezelőtt népszerű édes lambrusco-val ma már alig találkozunk; nyerspezsgőkkel ellenben annál gyakrabban. Nézzük a kategóriákat, csontszáraztól az édesig!
- Nyerspezsgő (brut nature, zéro dosage): a cukortartalom kevesebb mint 3 g/l
- Extra brut: 0-6 g/l
- Száraz (brut): kevesebb mint 15 g/l
- Extra dry: 12-20 g/l
- Dry (sec): 17-35 g/l
- Félédes (demi sec, medium dry: 33-50 g/l
- Édes (doux): több mint 50 g/l