A tokaji aszúval nem csak az unalomig ismételt ételek működnek. Persze a libamáj álompárja továbbra is a tokaji aszú, de manapság már jóval több lehetőségünk van: galambhús mellé, gyümölcsbe injekciózva, vagy akár étcsokoládéval is működhet. Ha a megfelelő aszút választjuk.
Fotó: FotoBP / Berta István
Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy az édes bort szeretni nem ciki. Az ember nyelve édes ízekre van kalibrálva, nincs ebben semmi meglepő és nyilván meg vannak az evolúciós illetve modern kori okai is. Aki pedig a borok világával most kezd ismerkedni, ugyanúgy az édes ízeket fogja elsősorban keresni, amivel továbbra sincs semmi baj. Sőt.
Sokan életük végéig kitartanak a kedvesebb ízvilág mellett, és talán sosem térnek át a csontszáraz tételekre. Ha te is ebbe a csoportba tartozol, és mondjuk a tokaji aszú nagy kedvenced is, akkor ez a poszt neked szól. Ugyanis nincs a tokaji aszúnál nagyobb magyar kuriózum, amire a világ jelenleg ennyire kíváncsi, és kevés olyan borstílus létezik, ami ugyanilyen változatos ételsorral párosítható.
A tokaji aszú tehát egy brutálerős ütőkártya.
Fogyaszthatjuk desszert mellett, után de akár helyett is, és olyankor se csodálkozzunk, ha sabayonba csempészve, esetleg francia hagymaleves mellé kínálva találkozunk vele. Amikor egy tokaji aszúhoz ételt szeretnénk választani, akkor a tokaji borok 5 legfontosabb tulajdonságát kell hangsúlyoznunk:
- az édességet (válasszunk kevésbé édes fogásokat)
- a markáns savtartalmat (kiemelhetjük citromfűvel, borecettel, vagy ellenpontozhatjuk egy zsírosabb étellel)
- a borok testességét, extrakttartalmát (jól megválasztott textúrával: konfitálással készült finomságokkal, vagy krémes, gazdag szószokkal)
- az aszú karakteres, koncentrált és gyümölcsös ízvilágát (a kontraszt kedvéért érdemes akár füstölt halakhoz vagy kéksajthoz kipróbálni)
- az egyedi ásványosságot (különféle fűszerekkel, sókkal – desszerteknél is!)
Ugyanakkor azt is fontos szem előtt tartani, hogy mindig a bor legyen az édesebb, máskülönben savanykásnak fogod érezni.
Mivel a sós ízeket szépen kiemelik, illetve kiegészítik az édesebb ízek (ugye a prosciutto se rossz sárgadinnyével), éppen ezért kifejezetten érdemes kísérletezni sós fogásokkal is, ha a párosításnál az édes bor a fix pont. Az ötputtonyos aszúkhoz bátran válasszunk egy finom sajtválogatást, lágy brie-t, esetleg libamájas előételeket. Jöhet még a füge, dió, gesztenye, kajszibarack, vagy az áfonya is, a kalandra vágyóknak pedig a francia hagymalevest ajánljuk!
Aktuális kedvenc 5 puttonyos aszúink:
- Béres Szőlőbirtok és Pincészet, Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2011
- Csubák Családi Pincészet, Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2013
- Disznókő, Tokaji Aszú 5 puttonyos 2011
- Disznókő, Tokaji Aszú 5 puttonyos Hárslevelű 2015
- Grand Tokaj, Aszú 5 puttonyos 2014
- Grand Tokaj, Aszú 5 puttonyos 2014
- Heidrich Tokaji aszú 5 puttonyos 2010
- Heidrich Tokaji Aszú 5 puttonyos 2008
- Pajzos Tokaj Tokaji aszú 5 puttonyos 2013
- Préselő Pincészet, Tokaji Aszú 2014 (bár nincs ráírva, de cukortartalma alapján az 5 puttonyos kategóriába soroljuk)
- Royal Tokaj, Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2011
- Tokaj Classic, Tokaji Aszú 5 puttonyos 2013
- Tokaj Hétszőlő, Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2010
- Tokajicum, Tokajicum Aszú 5 Puttonyos 2014
Ha egy hat puttonyos aszúnak keressük méltó társát, nem lesz könnyű dolgunk - sokak szerint ez az a bor, amit leginkább magában érdemes elfogyasztani, desszert helyett. Ha mégis párosítanánk, próbáljuk ki gyümölcsalapú desszertekkel, macaronnal, vagy esetleg készítsünk olyan ételt, amiben a diós, gesztenyés, kávés ízeket kombináljuk vérnaranccsal, grapefruit-tal, keserű étcsokival, sőt (most figyelj) akár egy kis maldon sóval! Talán nem is gondolnád, de jól illik a nyúl-, fácán- vagy galambhússal készült finomságokhoz, sőt a fűszeresebb, ázsiai fúziós fogásokat is remekül erősíthetik az aszúk. Kísérletezz bátran (például injekciózd jéghideg gyümölcsökbe), a siker garantált.
Aktuális kedvenc 6 puttonyos aszúink:
- Babits Pincészet, 6 Puttonyos Aszú 2014
- Barta Pince, Barta Öreg Király Dűlő 6 Puttonyos Aszú 2013
- Chateau Cloche, Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2013
- Demeter Zoltán, Tokaji Aszú 6 puttonyos 2016
- Espák Pincészet, Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2013
- Füleky Pincészet, Tokaji Aszú 6 puttonyos 2013
- Grand Tokaj, Aszú Szarvas 6 puttonyos 2013
- Gróf Degenfeld, Tokaji Aszú 6 puttonyos 2013
- Hangavári Tokaji aszú 6 puttonyos 2013
- Hímesudvar, Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2013
- Holdvölgy, Culture 2011 (6 puttonyos Aszú)
- Holdvölgy, Culture 2008 (6 puttonyos Aszú)
- Kvaszinger Borászat, 6 puttonyos Aszú 2016
- Matyisák-Vízkeleti Pincészet, Tokaji Aszú 6 Puttonyos 1999
- Pajzos Tokaji aszú 6 puttonyos 2013
- Péter Pincészet, Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2013
- Szepsy István, Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2006
- Szepsy István, Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2007
- Szepsy István, Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2013
- Szilágyi Pincészet, Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2005
- Tokaj Hétszőlő, Tokaji Aszú 6 Puttonyos Hétszőlő dűlő 2013
- Tokajicum, Tokajicum Aszú 6 Puttonyos 2013
- Zombory Pincészet, Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2009
- Zsadányi Pincészet, Zsadányi 6 puttonyos aszú 2013
Régen az aszú annyi puttonyos volt, ahány puttony aszút áztattak egy gönci hordó borban (3, 4, 5 vagy 6). A gönci hordó űrtartalma egyébként 136,6 liter. Így tehát a legkevésbé édes volt a 3 puttonyos, és a legédesebb a 6 puttonyos, de 2013-ban megszűnt a puttonyszám szerinti kategorizálás. A Borvidéki Hegyközségi Tanács (HT) által 2013-ban készített rendtartás ugyanis kimondja, hogy az aszú az a bor, amelyben literenként legalább 120 gramm visszamaradt cukor található, ez pedig az 5 puttonyos aszú tankönyv szerinti belépőszintje.
>>> Ha téged is érdekel a csúcskategória, és a legjobb tokaji aszúk, akkor gyere el az év legnívósabb tokaji borkóstolójára most szombaton a Corinthia Hotelbe! Az Aszú Teremben kizárólag a legjobbakkal találkozhatsz, és itt nyugodt körülmények között, sommelier-k segítségével kóstolhatsz. Még több részlet ITT.