A borok kavalkádjának megismeréséhez szükség van arra is, hogy megértsük, mi alapján tudjuk kategorizálni őket. Megkülönböztethetjük őket ugyanis például szőlőfajta (cserszegi fűszeres, merlot) vagy borvidék/terület szerint (Villány, Bordeaux). De a legjobb mégis a stílus alapján történő csoportosítás.
Mi, akik borral dolgozunk, nagyon gyakran használjuk a borstílus szót. Ezért ha valakinek az ízléséhez közelebb szeretnénk férkőzni, sosem a kedvenc szőlőfajtájára kérdezünk rá, hanem sokkal inkább a kedvenc borstílusára. Ebből ugyanis sokkal több minden ki tud derülni, és ha például egy étterem eszerint sorolja fel a borokat (nem pedig régió vagy szőlőfajta szerint), az bizony kifejezetten vagány dolog, ráadásul szerintem a vendégnek is könnyebb így a választás.
A csoportosítás azonban nem is olyan egyértelmű, nagyjából ezer szempont szerint lehet csoportba rendezni a világ összes borát. Ha szeretnénk tovább bontani a kérdést, érdemes a legátfogóbb kategóriáktól elindulni: azaz vannak vörösborok, fehérborok, rozék, pezsgők és erősített borok (pl. portói) is.
Ha pedig ezt nem szőlőfajta és nem is származási terület szerint bontjuk tovább, akkor összesen 9 kategóriába tudjuk beilleszteni a világon felfedezhető ÖSSZES bort:
- Habzóborok és pezsgők, például prosecco, cava vagy champagne (ugye tudod, hogy közeleg a Pezsgő Június Nagykóstoló?)
- Könnyed és üde fehérborok, például Irsai Olivér, pinot grigio, albariño
- Testes és érlelt fehérborok, például egy furmint, chardonnay vagy rajnai rizling
- Illatos fehérborok, például tramini, vagy moscato d’Asti
- Rozék (és sillerek), például a klasszikus provance-i rozék, vagy a te kedvenc magyar rozéd
- Könnyed és friss vörösborok, például kadarka, pinot noir vagy gamay (amiből a Beaujolais készül)
- Közepes testű vörösborok, kékfrankos, cabernet franc vagy sangiovese (amiből a híres chianti készül)
- Testes és hosszan érlelt vörösborok, például cabernet sauvignon, syrah vagy malbec
- Desszertborok és egyéb édes borok, például aszúk vagy egyéb késői szüretelésű tételek
De,
emellett kezelhetjük külön kategóriaként a terroir borokat, azaz például a somlói vagy tokaji bort is, ahol az adott hegy vagy dűlő karaktere szinte minden mást felülír a borban, nem mellesleg ezzel is növelve a bor értékét. (Ugyanakkor egy badacsonyi kéknyelű például simán beleillik a testes és érlelt fehérborok kategóriájába is, szóval ez már csak ízlés meg döntés kérdése.)
A Kanári-szigetek híres ültetvényei (Lanzarote régió)
Kezelhetjük külön a bioborokat is, mert van, aki például kizárólag azt iszik, legyen az egy testes fehér vagy könnyű vörösbor. Illetve új kategória a vegán bor, amit szerintem hamarosan szintén kiemelt kategóriaként fogunk kezelni, de jelenleg még beletartozhat a fenti 9 kategória bármelyikébe.
Ha pedig azt hallod egy borral kapcsolatban (legyen az bármely fent említett kategória bora), hogy stílusos, akkor az azt jelenti, hogy kifejezetten igényes, elegáns és szofisztikált a bor, ami mindenképpen pozitív! :)
Nos, könnyebb lesz mostantól bort választanod? :)
Tetszett a bejegyzés és érdekel a borok világa? Olvasd el a Winelovers blog többi írását is, vagy csatlakozz borrajongó közösségünkhöz!