Ha március, akkor Tokaj és persze Winelovers Tokaji Teszt. Tegnap lezajlott a száraz és édes borokat is versenyeztető borteszt, ahol összesen 73 tételt kóstolhatott meg a szerencsés zsűri. Szárazban a házasítások, édesben az aszúk remekeltek, a zsűri pedig nyilatkozott.
Tavaly megújítottuk a Winelovers Borteszteket; az eddigi rendszert megerősítve egységes sztenderdek alapján, megfelelő elméleti háttérrel és kóstolási gyakorlattal rendelkező szakértők mondják meg, melyek az aktuálisan legjobb borok. A 2017-es eredményekhez képest idén majdnem kétszer annyi bort kóstolhattak meg és véleményezhettek.
Úgyhogy megkérdeztük a zsűri tagjait, hogy ha egy bort vihetnének külföldi borértő barátjuknak ajándékba, akkor az édes vagy inkább száraz tokaji bor lenne? Íme a válaszok:
Bálint László, nemzetközi borakadémikus (DipWSET), a FurmintUSA egyik vezetője, a Borkollégium oktatója
Egy száraz, dűlőszelektált tételt, például az Erzsébet Pince 2016-os Király dűlő borát.
A borteszt után elárulta: "A kóstolt tételek nagy része hozta a várt színvonalat. A termelők zöme jól érzékeli, hogy boraik elsősorban a piac, másodsorban pedig a saját ízlésének kell megfeleljen. Ezek mellett találtunk hibás tételeket is, többnyire redukciós problémával vagy túl sok kénnel. Az édes borok esetében bár megengedett a magasabb illó, mégis célszerű lenne erre jobban odafigyelni, hiszen ezen a kóstolón is bebizonyosodott, meg lehet ugrani ezt a lécet is."
Blazsovszky Péter, a Babel étterem head sommelier-je
Alapvetően szárazat, a mai nap alapján viszont édeset ajánlanék.
Péter a következő tanulságokat vonta le: "Nagy elvárásokkal érkeztem, hiszen a világ egyik legjobb borvidéke Tokaj. Ezért is voltam egyébként szigorúbb. Összességében viszont kis csalódást okoztak a száraz borok, mert az érlelt tokaji száraz tételeknél még mindig nincs meghatározva az élettartam - ez elgondolkodtató. Sok volt a technológiailag hibás bor, és a szárazaknál illetve édeseknél sem volt mindig egyensúlyos a sav-cukor arány. Meglepetésemre az édes borok nyertek, pedig úgy gondoltam, a száraz tokaji boroké a jövő. Egyébként a Degenfeld 6 puttonyos aszúja (1. helyezett lett – a szerk.) volt számomra a nap bora."
Domián Emese, nemzetközi borakadémikus (DipWSET)
A mai sorból mindenképpen aszút.
Így összegezte a kóstolt borokat: "Nem volt meglepő, hogy a furmint-hárslevelű házasítások struktúrában és eleganciában is többet mutattak, mint a tiszta furmintok. Az édes borok (a nem aszúk) kevésbé mutatták most szép arcukat, míg az aszúk egytől-egyig gyönyörűek voltak."
Kielmayer Kristian, nemzetközi borakadémikus (DipWSET), borszakértő, a Borkollégium oktatója
Is-is.
A Borkollégium oktatója elmondta: "A sor izgalmas volt, a hárslevelűk és hárslevelű alapú házasítások emelkedtek ki eleganciában és komplexitásban. A dűlős borok mellett éppen ezért a hárslevelűnek nagy jövője van. A tokaji aszú kincs és érték Magyarország és a világ számára – ez most is bebizonyosodott.”
Vancsik Ivett, nemzetközi borakadémikus (DipWSET), a Vinoport.hu főszerkesztője, a Borkollégium oktatója
Az egyenletes minőség miatt édes bort választanék.
"A száraz boroknál a hárslevelűk mutattak egyenletesebb képet, a furmintnál nagyobb volt a szórás a minőséget illetően. Az édes kategóriában a késői szüretelésű borok egy része nem volt igazán meggyőző, az aszúk között viszont csak szép és még szebb tételekkel találkoztunk."
A szerencsés zsűri, 73 tokaji tétel után. Fotó: Jáni Annamária
Top 10 száraz tokaji bor
1. Péter Pincészet, Tokaji Kabar 2016
2-3. Gizella Pince, Szil-völgy Furmint-Hárslevelű 2016
2-3. Palkó Pince, Báthori Hárslevelű 2015
4-5. Erzsébet Pince, Király dűlő Furmint 2016
4-5. Pajzos Tokaj, Tokaji Hárslevelű Selection 2015
6-7. Erzsébet Pince, Estate Furmint 2016
6-7. Holdvölgy Pincészet, Expression Tokaji Hárslevelű "Becsek" dűlő 2015
8. Tokaj Classic, Mád Furmint Király Grand Cru 2015
9. Hangavári Pincészet, Furmint Lapis 2015
10. Sanzon Tokaj, Classic Furmint 2015
Fotó: Jáni Annamária
Top 10 édes tokaji bor
1-2. Gróf Degenfeld Szőlőbirtok, 6 Puttonyos Tokaji Aszú 2013
1-2. Pelle Pince, Tokaji Aszú 2013
3. Grand Tokaj, Tokaji Aszú 6 puttonyos 2013
4-5. Tokaj Classic, Tokaji 6 puttonyos Aszú 2006
4-5. Grand Tokaj, Tokaji Aszú Szarvas 6 puttonyos 2013
6. Pajzos Tokaj, Tokaji 6 Puttonyos Aszú 2013
7. Béres Szőlőbirtok, Tokaji Aszú 5 puttonyos 2011
8. Hangavári Pincészet, Tokaji Aszú 6 puttonyos, Lapis 2013
9. Hímesudvar Pincészet, Tokaji Aszú 2013
10. Tokaj-Hétszőlő, Tokaji Aszú 5 puttonyos 2008
✶ A kötőjeles helyezések holtversenyt jelentenek. ✶
Ha szereted a tokaji borokat, akkor gyere el te is a Tokaji Március Nagykóstolóra, ahol közel 60 pincészet 150 tokaji bora vár rád, plusz pop-up school, mesterkurzusok, és még különterem is, ahol a legmenőbb aszúkat és tokaji pezsgőket kóstolhatod meg!