A 90-es évek elejéig az osztrák borimádókon kívül kevesen hallottak erről a fehérszőlőről, ma viszont a világ legfelkapottabb bárjaiban (New Yorktól Hong Kongig) már mindenhol szerepel a zöldveltelini. A GV-t, vagy groovy-t a sógorok futtatták fel, de itthon is találni belőle remek tételeket, ha tudjuk, hol keressük. Zum wohl!
Tipp: ha szereted a sauvignon blanc-t, de valami másra és izgalmasra vágysz, akkor ezt próbáld ki :) A GV-t, azaz grüner veltlinert imádni fogod.
Hol terem?
- Ausztria (az összes mennyiség kb. 75%-a)
- Szlovákia
- Csehország
- Magyarország
Milyen bor a zöldveltelini?
- Nagyon savas és nagyon gyümölcsös fehérbor
- közepes alkohollal, közepes testtel
- az illat- és ízskálája a citrusoktól (lime, grépfrút) a sárga almán keresztül a trópusi gyümölcsökig (mangó, papaja) terjedhet, de sokszor érezhetünk gyógynövényes, virágos aromákat is (zöldbab, lestyán, fehér bors); az érlelt változatok felvehetnek továbbá méhviaszos, szerecsendiós, kekszes jegyeket is.
Bár, mint említettem, elterjedtségénél és népszerűségénél fogva az osztrák GV a legfontosabb, bevallom, vannak hazai kedvenceim is. De azért lássuk először, hogy az osztrák eredetvédelem hogyan kategorizálja a zöldvelteliniket:
- Landwein: a legtipikusabb, legnagyobb mennyiségben gyártott alacsony alkoholtartalmú borok
- Qualitätswein: a minőségi besorolást kapott zöldveltelinik
- DAC: alrégiós qualitätswein, ami készülhet könnyű (klasszikus) és gazdagabb (reserve) stílusban is
Zöldveltelini stílusok:
>>> Mi az hogy borstílus? ITT már mondjuk is!
- Könnyed, citrusos: ez a legnépszerűbb kategória, a legjobb árral. Bizsergető savak, könnyen beazonosítható ízek (dinnye, lime). A DAC kategóriájú boroknál a "Klassik" szót keressük a címkén.
- Gazdag, gyümölcsös és borsos: komoly, száraz tételek, mézes, almás, füstös, mangós és fehér borsos ízjegyekkel. A DAC boroknál a "Reserve" szót keresd a címkén, illetve a "Smaragd"-ot, ha Wachauban jársz.
Étel mellé? Naná!
- a legtöbb zöldségalapú étel remek kísérője
- a tofuval és a japán konyhával is kiválóan párosítható
- a csípős, tormás, gyömbéres fogások is simán elbírják a GV-t
- mivel nagyon savas, "áthatol" a zsírosabb húsokon is, szóval a klasszikus rántott húsnál kevés jobb partner van mellé
- de a zsírosabb halak, tojásos fogások és a lágy, zsíros sajtok (camabert, ricotta) mellé szintén tökéletes
Szerintem:
Ha osztrák grüner veltlinert kóstolnál, akkor a Domäne Wachau, Huber vagy Fritsch boraival biztosan nem lőhetsz mellé! Hazai márkák közül pedig nagy örömmel ajánlom a Törley György-Villa zöldveltelinijét, a Konyári Pincészet zöldveltelinijét, vagy Bott Frigyes zöldveltelinijét.
>>> Még több jó zöldveltelini a Winelovers Webshopban!